Czeka nas zmiana czasu! Ostatnia? Wiele na to wskazuje.

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu. Czy będzie to ostatnia zmiana czasu? Trudno powiedzieć projekt ustawy zgłoszony przez PSL trafił do sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych po tym jak został poparty przez wszystkie kluby parlamentarne. Projekt ustawy miałby wejść w życie z dniem 1 października 2018.

Zmiana czasu, za: Shutterstock

Czas zmienimy w nocy z soboty na niedzielę 24 na 25 marca, a wskazówki przestawimy z godziny 2:00 na godzinę 3:00. Wszystko po to, aby lepiej wykorzystywać światło słoneczne.

Nie dla zmiany czasu?

Na początku lutego 2018 Parlament Europejski przegłosował rezolucję, w której przedstawia wsparcie dla likwidacji zimowej zmiany czasu. W głosowaniu 384 europarlamentarzystów poparło nowy akt prawny, 153 było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu. Co otwiera drogę aby czas letni pozostał i w Polsce na stałe. W Europie są jednak kraje, które nie zmieniają czasu, jest to Białoruś i Islandia, na świecie natomiast od zmiany czasu odeszła Japonia. Poniżej infografika gdzie istnieje zmiana czasu i kiedy ona następuje.

Zmiana czasu na świecie, źródło: PAP

Zmiana czasu w Polsce została wprowadzona po raz pierwszy w 1919 roku. Natomiast od 1983 roku robimy to już co roku.

Za nieprzestawianiem zegarków jest 64 procent ankietowanych – tak wynika z sondażu Instytutu Pollster dla se.pl i telewizji Nowa TV. Tylko 26 proc. osób opowiada się za pozostawieniem zmiany czasu z letniego na zimowy oraz zimowego na letni. Sondaż przeprowadzono 20-21 września 2017r. na próbie 1078 dorosłych Polaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *